Sport to podstawa zdrowia, dlatego też zachęcają do niego niemal wszyscy, zajmujący się zdrowiem zawodowo. Lekarze podkreślają dobroczynny wpływ aktywności na zdrowie fizyczne i psychiczne. W bardziej ogólnej kategorii można powiedzieć, że sport wydłuża życia i poprawia jego jakość.
Szukając konkretów, należy natomiast wskazać na mocniejsze mięśnie i stawy, sprawniej działający układ krążenia, ale również dobroczynny wpływ regularnie podejmowanego wysiłku na układ nerwowy i psychikę człowieka. Angażowanie dzieci w zajęcia ruchowe pomaga budować ich kondycję psychofizyczną oraz przeciwdziałać szerzącej się wśród najmłodszych otyłości. W Polsce to coraz poważniejszy problem. Uprawiający sport dorośli zyskują więcej energii do pracy, ograniczają wpływ czynników stresogennych oraz spowalniają zachodzące w swoim organizmie procesy starzenia.
Natomiast utrzymujące aktywny tryb życia osoby starsze dbają o swoje lepsze samopoczucie, pozostają też bardziej samodzielne, przez co czerpią więcej radości ze swojego życia. Ruch jest wskazany w każdym wieku, choć oczywiście obowiązują w tym temacie pewne zastrzeżenia. Aby mógł być zdrowy, sport powinno się dostosować do stanu zdrowia, obecnej kondycji, ale także wielu innych indywidualnych preferencji. Trzeba pamiętać, że sport to nie tylko zdrowie. To także radość, tak więc warto decydować się na formy ruchu, które będą się z nią kojarzyły. Dzięki regularnej aktywności fizycznej człowiek nabiera sił.
Jego ciało staje się smuklejsze z zewnątrz, ale również mocniejsze w środku. Przede wszystkim dlatego, że sprawniej działają kluczowe w zachowaniu zdrowia organizmu układy. Oddechowy oraz krwionośny. Lepsze dotlenienie to silniejsze ciało już na poziomie komórkowym, a także sprawniej działająca psychika. Właśnie w czasie zwiększonego wysiłku organizm pobiera więcej tlenu. Krew przemieszcza się szybciej i skuteczniej dociera do poszczególnych komórek oraz tkanek. Bogata w tlen i substancje odżywcze wzmacnia je, jednocześnie skutecznie oczyszczając z produktów przemiany materii.
Ludzie uprawiający sport rzadziej narzekają na ból. Dzieje się tak z prostej przyczyny, w czasie wysiłku wydzielane są hormony, które poprawiają samopoczucie. Jednocześnie poprawia się wydolność organizmu, dzięki czemu człowiek łatwiej radzi sobie z różnymi zadaniami. Regularny i nawet mało intensywny wysiłek znacząco obniża ryzyko wystąpienia wielu chorób. Zmniejszająca się waga ciała prowadzi do odciążenia stawów, ograniczona tkanka tłuszczowa nie zaburza funkcjonowania narządów wewnętrznych. Ciśnienie krwi normuje się, co znacząco poprawia stan zdrowia.
Ostatecznie przyczynia się też do wydłużenia życia. O znaczeniu sportu dla zdrowia mówi się często w kontekście profilaktyki wielu chorób. Nie tylko fizycznych, ale również i tych mających podłoże w psychice. Systematycznie podejmowana aktywność wpływa chociażby na ograniczenie szkód, wywoływanych przez degenerację komórek nerwowych. Jednak ruch pozostaje również ważnym elementem procesu leczenia wielu chorób czy ograniczania ich skutków.
Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Portal-Medyczny.pl