Ksylitol czy cukier – co zdrowsze?

glutenlogia.pl - Cukier czy ksylitol?

Cukier towarzyszy nam przez całe życie. Jego słodki smak sprawia, że spożywamy go w dużych ilościach i tym samym dostarczamy naszemu organizmowi dużej ilości kalorii. Ksylitol może stanowić zamiennik dla białego cukru. Pozyskuje się go z kory brzozy, w całkowicie naturalny sposób. Jakie zalety wiążą się ze spożywaniem ksylitolu? Co jest zdrowsze?

Powszechnie spożywany biały cukier to oczyszczona sacharoza. To produkt wysokoenergetyczny, który jest pozbawiony substancji odżywczych. W 100 gramach produktu, znajduje się 400 kcal. Niestety zbyt duża ilość spożywanego cukru, może nieść ze sobą dużą ilość różnego rodzaju powikłań, takich jak: otyłość, próchnica zębów czy choroba niedokrwienna serca.

Należy zwrócić również uwagę, na fakt, że sporą ilość cukru, spożywamy również we wszelkiego rodzaju produktach spożywczych bogatych w cukier. Mogą być to na przykład słodzone napoje, słodycze lub desery.

Ksylitol

Z uwagi na to, że cukier nie jest dla organizmu człowieka niczym dobrym, konsumenci zaczęli poszukiwać zamiennika, który mógłby go zastąpić. Na początku dietetycy polecali brązowy cukier trzcinowy, który jak się później okazało, wcale nie tak bardzo różnił się od tradycyjnego, białego cukru.

Świetną alternatywą może być właśnie zastosowanie w tym celu ksylitolu. Ksylitol ma bardzo dobry smak, nadaje potrawą słodkiego i wyrazistego smaku. Niestety jego cena jest stosunkowo wysoka. Istnieje natomiast możliwość samodzielnego pozyskiwania ksylitolu z leśnej brzozy. W tym celu w okresie wiosennym należy to robić, poprzez delikatne nacinanie jej kory. Bardzo ważne jest to, że ksylitol w przeciwieństwie do cukru, nie ma właściwości uzależniających oraz nie osłabia odporności organizmu.

Ksylitol nie ma również związku z powstawaniem bakterii w jamie ustnej, co sprawia, że jego spożycie, nie wiąże się z powstawaniem próchnicy. Badania naukowe potwierdziły również, że ksylitol posiada właściwości zwalczające bakterie, które są odpowiedzialne za powstawanie ubytków w zębach oraz chorób dziąseł.

Zastąpienie cukru, ksylitolem, to również bardzo dobra propozycja dla osób będących na diecie. Okazuje się bowiem, że zawiera on nawet o połowę kalorii mniej, a jego indeks glikemiczny, jest na bardzo niskim poziomie. Jednocześnie spożycie cukru brzozowego, przyspiesza proces przemiany materii. Szczególnie docenią ten fakt, osoby zmagające się z nadwagą.

Pomimo niewątpliwych zalet ksylitolu, należy pamiętać o tym, że przez niektóre organizmy może być źle tolerowany. W takim przypadku, spożywanie ksylitolu, może powodować wzdęcia oraz biegunkę. Z uwagi na to, należy wprowadzać go do diety stopniowo i obserwować reakcję swojego organizmu. Nawet jeśli nie zauważymy u sobie negatywnych objawów, nie powinniśmy spożywać ksylitolu bez umiaru. Zalecana jest dzienna dawka, około 15 gram.

Porównując produkty, takie jak cukier i ksylitol, nie ulega żadnej wątpliwości, że to właśnie ten drugi jest zdrowszą alternatywą, która powinna na stałe pojawić się w naszym jadłospisie. Jedyną przewagą białego cukru jest jego niższa cena, lecz czy warto oszczędzać na własnym zdrowiu?

Artykuł został przygotowany przy współpracy z zakreconysloik.com.pl

 


Komentarze

komentarzy