Jaki ciśnieniomierz wybrać?

glutenologia.pl - Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Bagatelizowanie niektórych chorób może się przyczynić do groźnych a nawet śmiertelnych powikłań. W przypadku nadciśnienia tętniczego może to być udar mózgu czy zawał serca. Koniecznie w tym przypadku jest regularne badanie ciśnienia i rzecz jasna przyda się do tego ciśnieniomierz. Jaki warto wybrać aby monitoring był łatwy i precyzyjny?

Parametry ciśnieniomierza

Kupując aparat do badania ciśnienia warto zwrócić uwagę na jego kilka parametrów. Przede wszystkim dla osób starszych liczy się prostota i solidność. W związku z tym dobrze jeżeli ma duży, wyraźny wyświetlacz a także w miarę duże przyciski w przypadku ciśnieniomierzy elektrycznych.

Plusem dla ciśnieniomierza będzie odpowiednie zasilanie. Dla mnie najlepszym jest zasilanie sieciowe, jednak istnieją również aparaty na baterię. Sami zdecydujmy, które rozwiązanie jest dla nas najwygodniejsze. Co ważne, dobre ciśnieniomierze potrafią zapamiętywać pomiary nawet do 40 razy. Dodatkową zaletą wśród ciśnieniomierzy jest możliwość wykrywania arytmii. Może to nam wiele powiedzieć o stanie zdrowia – kilka sygnałów (w większości dźwiękowych) powinno dać nam do myślenia o pójściu do lekarza. Ponadto dobór mankietu jest bardzo ważny, gdyż nieprawidłowo dobrany może powodować zawyżenia bądź obniżenia ciśnienia co da nam zafałszowane informacje.

Ciśnieniomierz rtęciowy, zegarowy czy elektroniczny?

Bardzo dużą dokładnością mogą pochwalić się ciśnieniomierze rtęciowe. Jednak zawarta w nich rtęć jest bardzo szkodliwa. Ponadto są stosunkowo duże i musi być umieszczony na płaskim podłożu. Ciężko jest nim samemu zmierzyć ciśnienie. Nie jest dopuszczony do sprzedaży w Unii Europejskiej ale w praktyce lekarskiej jest już dozwolony.

Ciśnieniomierz zegarowy (sprężynowy) to aparat często stosowany przez lekarzy ale również można je znaleźć w sprzedaży jako oferty modeli domowych. Jedną z największych zalet tego ciśnieniomierza jest jego poręczność ponieważ jest niewielkich rozmiarów i można go stosować w różnych pozycjach. Co ważne – nie zawiera rtęci. Poza tym jest dokładny. Natomiast z jego wad możemy wymienić konieczność kalibracji (ale co rok bądź dwa więc nie jest tak źle) oraz to, że nie jest specjalnie wytrzymały.

Ciśnieniomierze elektroniczne (zwane także cyfrowymi) można podzielić na automatyczne, pół-automatyczne oraz manualne najwyższej klasy (Hi-End). Ciśnieniomierze automatyczne są spotykane najczęściej. Nadają się do użytku domowego. W sprzedaży można znaleźć je w wersji naramiennej i nadgarstkowej. Metoda jaka jest użyta w tych urządzeniach to metoda oscylometryczna, która jest stosowana podczas pomiaru ciśnienia w mankiecie.W ciśnieniomierzach pół-automatycznych niektóre funkcje trzeba wykonać samodzielnie takie jak napompowanie gruszki. Modele w wersji na ramię.

Co do ciśnieniomierzy klasy Hi-End to są one najwyższej jakości i do tego wykorzystuje się metodę osłuchową Korotkowa. Kalibracja występuje automatycznie a pomiar mimo że manualny to pokazuje pomiar na wyświetlaczu. Są zalecane dla osób w każdym wieku, ponieważ są całkiem wytrzymałe, dokładne i co ważne nie zawierają rtęci i można je wykonywać na każdym podłożu.

Ciśnieniomierze automatyczne i pół-automatyczne nie są zalecane dla osób starszych i dzieci. Owszem są dobre do mierzenia w domu, jednak mogą się w nich pojawiać błędy pomiaru co może wpływać na nasze wyniki a co dalej za tym idzie – nieskuteczne leczenie.

Warto trochę poświęcić czasu na znalezienie dobrego ciśnieniomierza. Jego odpowiedni dobór może przyczynić się do poprawy jakości życia oraz zdrowia. Musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów, dzięki którym aparat będzie dla nas wystarczającym narzędziem do mierzenia tętna.

Dziękujemy portalowi Hitechmedical.pl za pomoc w przygotowaniu artykułu,

 


Komentarze

komentarzy