Na czym polega dieta bez glutenu?
Sposób żywienia tego rodzaju polega na eliminacji ze swojego codziennego menu artykułów z glutenem i zamienienie ich na produkty bez glutenu. Na początku może się to wydawać trudne, wystarczy jednak znaleźć odpowiednie produkty pozbawione glutenu czy chleb, makaron lub specjalną mąkę (np. kukurydzianą), aby przygotowywać kanapki bezglutenowe, naleśniki oraz pyszne dania obiadowe.
Czym jest gluten?
Gluten jest zaliczany do substancji, które najczęściej powodują alergię. Nawet 10-15% mieszkańców Polski może mieć na niego alergię i tym samym musi spożywać specjalne produkty bezglutenowe. Warto zauważyć, że nie tylko alergia na ten składnik sprawia, że trzeba zmienić swoje nawyki żywieniowe. Na dietę bez glutenu należy przejść także w wypadku, kiedy zmaga się z celiakią lub ma się problemy z nadwrażliwością na produkty glutenowe. Jak się okazuje coraz więcej zdrowych osób, mimo iż nie mają takich zaleceń, chce również zmienić dietę na bezglutenową. Czy to dobry pomysł? Nie ma jednak na to jednoznacznej odpowiedzi – wielu specjalistów zauważa, że gluten stanowi niezbędny element diety każdego człowieka, który nie ma problemów z nim związanych. Inni zaś uważają, że wyeliminowanie z codziennego menu glutenu sprawia, że poprawiają się wyniki w sporcie, a także i samopoczucie. Należy jednak zauważyć, że samodzielnie rezygnacja z produktów z glutenem nie jest dobrym pomysłem – warto udać się do dietetyka i skonsultować z nim swój pomysł. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby całkowicie zrezygnować z cukru, słodyczy czy krowiego mleka.
Produkt bezglutenowy – czyli jaki?
Czym charakteryzuje się produkt bezglutenowy? To naturalne surowce, takie jak ziemniaki, ryż, kukurydza, soja, proso, gryka, tapioka, soczewica, maniok, fasola, sorgo, teff, amarantus, kuskus, orzechy, owoce, warzywa i mięsa. Do bezglutenowych produktów zalicza się także takie, które zostały przetworzone, aby zawierać maksymalnie 20 mg glutenu na 1 kg produktu.
Czego nie wolno na diecie bezglutenowej?
Aby żywić się bezglutenowo należy wykluczyć ze swojej diety produkty, które zawierają gluten, czyli pszenicę oraz jej wszelkie odmiany, a także żyto i owies. To ostatnie tylko wtedy, jeśli rośnie na polu, które znajduje się blisko pól pszenicy bądź jej odmian. Owies może być mocno zanieczyszczony przez gluten, dlatego niektórzy specjaliści zalecają całkowicie z niego zrezygnować.
Sklep bezglutenowy
W artykuły spożywcze bez glutenu można zaopatrywać się w wielu różnych miejscach. Często jednak bywa tak, że oferta marketów czy niewielkich sklepików ze zdrową żywnością jest dość ograniczona, najlepiej zatem zamawiać takie produkty w sklepach internetowych, takich jak Organic24.pl, który posiada ogromny i zróżnicowany asortyment ekologicznej, zdrowej i pozbawionej glutenu żywności.