Egzema jest dość popularnym problemem skórnym. Już podczas oglądania reklam różnego rodzaju preparatów kosmetycznych i aptecznych możemy zauważyć, jak powszechne jest jej występowanie. Często jednak w momencie, kiedy pojawiają się jej pierwsze objawy trudno jest nam jednoznacznie stwierdzić, czy nasz problem można zaklasyfikować jako to właśnie schorzenie, aby w następnym kroku mieć możliwość podjęcia skutecznego leczenia.
Skąd się bierze egzema?
Tak naprawdę może ona mieć swoje źródło zarówno poprzez czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne. Może mieć też różne odmiany. Wspólna jest jednak kwestia powodu, z którego się tworzy – jest to podłoże alergiczne. Alergia może pojawić się na skutek tego co zjemy, ale i może być konsekwencją długiej ekspozycji na słońce lub uczulenia na jakiś kosmetyk czy detergent. Choroba może mieć też podłoże genetyczne. Nie ma też żadnej reguły mówiącej o tym, kto częściej na nią zapada – choroba tak samo dotyczy dorosłych jak i dzieci. To, co dodatkowo może jej sprzyjać to na przykład stres, który tak często występuje w naszym życiu.
Jakie są najczęstsze objawy egzemy?
Na samym początku można zaobserwować na skórze pojawiający się rumień, na którym pojawiają się liczne wypryski. Już to powinno nas mocno zaalarmować. Egzema jest stanem zapalnym skóry, raczej trudno jest więc ją pominąć lub jej nie zauważyć. Pojawiające się wypryski mogą piec oraz swędzieć. W momencie, kiedy zaczynają one pękać może się z ich wnętrza wydostawać płyn o mocno wodnistej konsystencji. Wygląd egzemy znacząco zmienia się w zależności od tego, w jakim jest ona stadium. W pewnym momencie podczas leczenia może się wydawać, że objawy ustąpiły podczas kiedy choroba przeszła jedynie w stan uśpienia, by potem uaktywnić się na nowo.
Wygląd egzemy może się też zmieniać poprzez intensywne drapanie grudek i wyprysków. Skóra może wydawać się bardzo napięta, mogą się też tworzyć bolesne nadżerki. Im dłużej trwa choroba, tym staje się schorzeniem przewlekłym i zmienia się w czasie. W efekcie okazuje się, że rumień się zmniejsza, a zmiany skórne ulegają złuszczeniu. W konsekwencji skóra wygląda na zmęczoną, wręcz starczą, co określane jest mianem lichenizacji – to liczne zadrapania, zgrubienia, wysuszenie skóry, krwiste strupy i nacieki zapalne. W momencie, kiedy nic nie pomaga, a leczenie na własną rękę jest bezskuteczne i się przeciąga – najlepiej udać się do dermatologa, który wskaże jaki preparat będzie najlepszy w danym stadium choroby.
W jakich miejscach pojawia się egzema?
Najczęściej można ją zaobserwować na dłoniach, nadgarstkach, łokciach, ramionach, a także na kolanach. Oczywiście – wszystko w dużej mierze jest sprawą indywidualną, może się więc zdarzyć, że pojawi się też w innym miejscu, na przykład na twarzy, chociaż zdarza się to zdecydowanie rzadziej. Im dłużej trwa choroba tym większe są zmiany skórne, które niestety mocno rzucają się w oczy i nie zawsze udaje się je ukryć pod ubraniem. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej zdiagnozować chorobę i zacząć właściwe leczenie, jeszcze zanim wypryski zaczną się namnażać i pękać.
Artykuł powstał przy współpracy z Febumed.com.pl |