Odmian herbaty, którą pijemy na co dzień, jest całkiem sporo. Najpopularniejsze są oczywiście czarne mieszanki, dające najbardziej aromatyczny zapach i najbardziej wyrazisty smak. Dla niektórych nie ma jednak dnia bez herbaty zielonej – czy to w pracy, czy w domu, czy też na spotkaniu towarzyskim. Jest również herbata czerwona, żółta, no i biała. To właśnie ta ostatnia jest dziś tematem naszego artykułu, gdyż zdecydowanie pije się ją najrzadziej. Skąd się wzięła? Czym się charakteryzuje? Jakie ma właściwości? Skorzystajmy zatem z wiedzy eksperckiej i przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.
Jak do nas trafiła i co ze sobą przyniosła?
Pochodzenia białej herbaty należy szukać nie gdzie indziej jak w Chinach. W dawnych czasach pijali ją w tym kraju jednak jedynie ludzie zamożni, a to ze względu na jej wyjątkowy proces produkcji, a właściwie z powodu jej stopnia przetworzenia, który jest najmniejszy spośród wszystkich rodzajów liści herbacianych. Efekt? Zachowanie dużej ilości składników przydatnych do funkcjonowania ludzkiego organizmu. Poza tym mamy tu:
– lekko słodki i niezwykle subtelny smak,
– obniżoną zawartość teiny,
– bogatą listę zastosowań medycznych.
Medyczne właściwości białej herbaty
Białą herbatę pija się nie tylko ze względu na jej delikatny smak, ale również z powodu właściwości leczniczych. Substancje odżywcze, które utrzymują się w jej liściach na skutek minimalnej obróbki, znane są społeczeństwu od wieków. Dzięki naparowi z tego rodzaju herbaty można między innymi wspomóc swoje ciało w:
– walce z wolnymi rodnikami (biała herbata posiada największą ilość antyoksydantów),
– obniżeniu ciśnienia krwi,
– profilaktyce przeciwnowotworowej,
– obniżeniu poziomu cholesterolu w naczyniach krwionośnych (chroni serce i układ krążenia),
– redukcji o połowę ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego,
– budowie mocniejszych kości (zaleca się stosowanie go w przypadku osteoporozy, czy też zapalenia stawów),
– walce z wirusami i bakteriami (biała herbata wzmacnia odporność organizmu),
– wzmocnieniu zębów i dziąseł,
– ochronie i utrzymaniu równowagi biologicznej naszej skóry.
Biała herbata – sposób jej picia
Warto zacząć od kupna jej odmiany jak najlepszej jakości. By tego dokonać zaleca się inwestycję w produkt w postaci suszu – listków, nie torebek, które posiadają bardzo niską jakość. Kiedy już mamy naszą herbatę stosujemy proporcje 2 łyżeczek na 250 mililitrów wody (gorącej, ale nie przegotowanej). Czas parzenia to średnio 3,5 minut, jednak jeśli dodamy do niego jeszcze kilka minut uzyskamy napar o bardziej intensywnym smaku. Jej właściwości uwalniają się w pełni w przypadku picia naparu z liści białej herbaty średnio 3 razy na dzień – jedna dawkę liści można zaparzyć do dwóch razy. Warto również celebrować takie chwile, gdyż pomoże to dodatkowo w odprężeniu się, a więc wzmocni działanie napoju. Oby zatem popularność białej herbaty rosła w tempie, jaki obserwuje się dzisiaj – pijący ja ludzie na pewno staną się zdrowsi i bardziej usatysfakcjonowani ze swojej codzienności.Wiedza, doświadczenie i pasja sklepu ŚwieżoPalona.pl pomogły napisać na ten artykuł