Może się wydawać, że cukrzyca wyklucza możliwość uprawiania sportu, jednak nie jest to prawda. Wysiłek fizyczny często jest wskazany w przypadku cukrzyków, bowiem wpływa pozytywnie zarówno na stan zdrowia, jak i samopoczucie takich osób. Rzecz jasna, cukrzyca jest dość ciężką chorobą, dlatego warto starannie przeanalizować własne możliwości i dostosować rodzaj wysiłku fizycznego do indywidualnych predyspozycji.
Czynne uprawianie sportu to nie tylko nieoceniona szansa na uniknięcie cukrzycy typu 2, ale również sposób na poprawę stanu zdrowia w przypadku obu typów cukrzycy. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń wspomaga utrzymywanie stałego poziomu cukru we krwi. Jedną z zalet takiej sytuacji jest możliwość zmniejszenia dawki przyjmowanych medykamentów. Warto mieć świadomość, że cukrzyca nierzadko skutkuje kalectwem oraz śmiercią – regularny trening jest szansa na zniwelowanie takiego ryzyka.
Optymalny zestaw ćwiczeń dla cukrzyka
Z koniecznością uprawiania sportu wiąże się przede wszystkim cukrzyca typu 2, bowiem zazwyczaj idzie ona w parze z nadwagą lub, w niektórych przypadkach, otyłością. Jak powszechnie wiadomo, aktywność fizyczna bardzo korzystnie oddziałuje na spalanie tkanki tłuszczowej, co bez dwóch zdań może mieć zbawienny wpływ na ludzki organizm. Cukrzycy borykający się z poważną nadwagą powinni wybrać spacery, nordic walking, jogging, pływanie czy wycieczki rowerowe. Natomiast cukrzyca typu 1 umożliwia uprawianie większości powszechnie cenionych sportów. Jedynymi ograniczeniami jest konieczność unikania sportów ekstremalnych, gdyż te grożą nierzadko śmiertelną w przypadku cukrzyków hipoglikemią.
Istnieje jednak wiele sytuacji, w których aktywność fizyczna może przynieść skutki odwrotne od zamierzonych. Każdy cukrzyk pragnący regularnie trenować powinien dokładnie przeanalizować swoją chorobę i skonsultować wybór danej dyscypliny z lekarzem. Dla przykładu, spowodowane cukrzycą zmiany na dnie oka wykluczają możliwość nurkowania, a zaburzenia termoregulacji to przeciwwskazanie do intensywnych ćwiczeń przy wysokiej temperaturze powietrza.
Cukrzyca, a wyczynowe uprawianie sportu
Należy zdawać sobie sprawę, że wśród zawodowych sportowców można odnaleźć wiele osób chorujących na cukrzycę i odnoszących sukcesy w skali światowej. Rzecz jasna, wyczynowe uprawianie sportu wymaga znacznie więcej poświęceń, jednak nie ulega najmniejszej wątpliwości, że warto zrobić wszystko, aby móc kultywować swą pasję. Kluczową kwestią jest przestrzeganie zazwyczaj dość restrykcyjnej diety, gdyż odpowiednie nawyki żywieniowe mają olbrzymie znaczenie w przypadku cukrzyków. Ponadto, niezwykle istotne jest dostosowanie rodzaju treningu do własnych możliwości oraz stopnia choroby, a także nieustanne kontrolowanie poziomu cukru.
Niestety, cukrzyca wiąże się z wieloma ograniczeniami, jednak również cukrzycy mogą dołożyć starań i korzystać z życia. Systematyczne ćwiczenia potrafią mieć zbawienny wpływ na ich stan zdrowia, a staranna analiza własnych predyspozycji często umożliwia nawet wyczynowe uprawianie sportu. Oczywiście, zawodowstwo idzie w parze z wyrzeczeniami i poświęceniem, jednak korzyści osiągane w ten sposób zazwyczaj wynagradzają trud włożony w przygotowania.
Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja MediSite.pl .