Pewne schorzenia w połączeniu z terapeutyczną mocą jogi, wydają się być całkowicie odrealnione. Tak samo jest z chorobami oraz wszelkimi przypadłościami związanymi z tarczycą. Czy w tym przypadku wykonywanie poszczególnych asan, będzie miało jakikolwiek sens? Sceptyczny będzie ten, kto nadal nie spróbuje swoich sił w proponowanych pozycjach jogi.
Tarczyca narząd do produkcji hormonów
Często mając rozmaite problemy ze zdrowiem, wahania nastrojów, a nawet jeśli u kobiety wystąpią zaburzenia cyklu, często lekarze wysyłają na badania sprawdzające poziom TSH, czyli hormonu odpowiedzialnego za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Narząd ten z kolei odpowiedzialny jest za produkcję trójjodotyroniny oraz tyroksyny. Hormony te są rozprowadzane po całym organizmie i ściśle ze sobą współpracują. Ich zadaniem jest utrzymanie prawidłowych funkcji życiowych,
Niedoczynność tarczycy
Gdy hormony produkowane przez tarczycę utrzymują się na zbyt niskim poziomie, wtedy rzeczywiście mówimy o niedoczynności tego narządu. Chory przede wszystkim uskarża się na ciągłe uczucie zmęczenia, ogarnia go cały czas senność. Nawet przespana dobrze kolejna noc, nie jest pomocna w magazynowaniu życiowej energii. Ponadto objawy niedoczynności tarczycy, możemy rozpoznać również po zmniejszonym apetycie.
Nadczynność tarczycy
Nadmiar hormonów produkowanych przez tarczycę prowadzi do częstego rozdrażnienia, zaburzeń koncentracji, jak i również występowania bardzo często zaburzeń poznawczych. Mimo zwiększonego apetytu, chory rzadko uskarża się na gwałtowny przyrost wagi. Zdecydowanie częściej noce dla chorego są męką, ponieważ przypadłość objawia się ciągłą bezsennością.
Joga na tarczycę
Tarczyca, regulowana jest prawidłową pracą przysadki mózgowej. Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, przede wszystkim ma na celu łagodzenie poszczególnych objawów, jak i również poprawę swojego samopoczucia. Podczas systematycznego wykonywania ćwiczeń, rzeczywiście można poprawić swoje wyniki poziomu hormonów tarczycowych.
Joga na niedoczynność tarczycy
Zanim przejdziemy do poszukiwania odpowiednich asan na swoje przypadłości związane z tarczycą, w pierwszej kolejności należy rozdzielić te, które są przeznaczone na dolegliwości związane z niedoczynnością tarczycy, jak i również oddzielnie proponowany osobom chorującym na nadczynność tego narządu.
Pierwszym ćwiczeniem proponowanym na niedoczynność tarczycy jest pozycja ryby, zwana matsyasana. Jest to asana przede wszystkim odpowiedzialna za pobudzanie narządu tarczycy. Chociaż preferowana jest także przy innych przypadłościach związanych z układem oddechowym, a w szczególności u osób chorujących na astmę.
Do wykonania tej pozycji, należy ułożyć się swobodnie na plecach, wraz z zachowanymi wyprostowanymi nogami. Ponadto dłonie lekko chowamy pod swoje pośladki, natomiast całe ręce zginamy nieco w łokciach. Podczas szczytowej pozycji, podnosimy delikatnie klatkę piersiową ku górze, jednocześnie wyprostowane nogi, wraz z ściągniętymi palcami u stóp, ponodnosimy do góry o około 30 stopni. Po wytrzymaniu kilkudziesięciu sekund w takiej pozycji, ponownie wracamy do pozycji wyjściowej, czyli spokojnego leżenia na wznak. Pozycja ryby jest dość wymagająca, w związku z tym początkujące osoby, nie muszą podnosić całych nóg do góry, a jedynie oprzeć stopy o podłogę.
Nadczynność tarczycy, a joga
Cierpiąc na nadczynność tarczycy, należy być zdecydowanie ostrożniejszym, jeśli chodzi o wykonywanie poszczególnych asan. Na pewno powinniśmy się wystrzegać w pierwszej kolejności tych pozycji, które właśnie odpowiadają za pobudzanie hormonów do pracy. Dlatego należy dokładnie weryfikować wszystkie asany, przed ich wykonaniem.
W przypadku tej przypadłości, zdecydowanie lepiej jest korzystać z dobrodziejstw asan mających na celu odprężenie oraz uspokojenie. Jeśli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy dana asana na pewno nam nie zaszkodzi, skonsultujmy to z doświadczonym trenerem. W końcu nie od dziś wiadomo, że kto pyta nie błądzi, a kto ćwiczy jogę, ten na pewno czuje się lepiej.
Autor artykułu: Artykuł przygotował Jakub Majcher – instruktor jogi oraz właściciel sklepu z akcesoriami i matami do jogi: jogastyl.pl/pol_m_Maty-do-jogi-157.html |